Jasna Psychoterapia

Czy mogę mieć ADHD? – odpowiedz na pytania i sprawdź

Czy można zdiagnozować ADHD u dorosłej osoby? 

Do kogo się zgłosić jeśli podejrzewam u siebie ADHD – to pytanie, które często powraca do nas w rozmowach z pacjentami. 
Oczywiście ze swojej strony zapraszamy do kontaktu ze Specjalistami, którzy będą mogli przeprowadzić pełną diagnostykę (np w ramach naszego Pakietu Diagnostycznego DOROSŁE ADHD). W ramach pakietu diagnostycznego zapraszamy na trzy wizyty lekarskie prowadzone przez dr Agatę Todzię-Kornaś, a następnie na jedną konsultację z psychoterapeutą. 

Podejrzewam u siebie ADHD – jak powiedzieć o tym lekarzowi? 

Wiemy jednak, że samo umówienie się na wizytę może być stresujące – chociażby dlatego, że nie wiemy od czego zacząć rozmowę z lekarzem. Może się wydawać, że to „trochę głupie” powiedzieć lekarzowi o swojej własnej „diagnozie”. Zapewniamy Was – nie ma w tym zupełnie nic głupiego. 🙂 Jeśli podejrzewacie u siebie ADHD po prostu powiedzcie o tym lekarzowi. Opowiedzcie o sytuacjach z Waszego życia, które potwierdzają Wasze przypuszczenia albo o kwestiach, które budzą Waszą wątpliwość lub utrudniają Wasze funkcjonowanie. Nie musicie z niczego się tłumaczyć, a fakt, że chcecie zadbać o swoje zdrowie psychiczne to wyraz troski o siebie i odpowiedzialności za własne życie. 

Czy mogę mieć ADHD? – pytania, które warto sobie zadać

Jeśli podejrzewacie u siebie ADHD być może macie w głowie przykłady różnych sytuacji, które wydarzyły się w Waszym życiu i które według Was mogą świadczyć o tym, że macie ADHD. 
My przygotowaliśmy dla Was jeszcze kilka pytań, które warto sobie zadać – chociażby w oczekiwaniu na wizytę lekarską. 
Czy zdarzały się w Waszym życiu sytuacje, w których czuliście się niedostosowani – do sytuacji albo do zmian, które mają miejsce w Waszym życiu? Czy zdarzają się Wam silne wahania nastroju? Czy zdarza Wam się być bardzo niecierpliwym? Czy doświadczacie trudności w tym, by doprowadzić do końca rozpoczęte sprawy? Czy zdarza Wam się angażować w ryzykowne zachowania – np stosowanie używek albo hazard? 
To tylko kilka przykładowych pytań – jeśli przynajmniej na część z nich Wasza odpowiedź brzmi „tak” to może to świadczyć o tym, że warto wziąć pod uwagę diagnostykę ADHD. 

Mam ADHD / Nie mam ADHD – co dalej? 

Oczywiście należy pamiętać, że potwierdzenie – lub wykluczenie – diagnozy ADHD to tak naprawdę tylko fragment informacji, jaką dostaniecie po przeprowadzeniu diagnostyki ADHD. W ramach diagnostyki dokonywana jest profesjonalna ocena funkcjonowania pacjenta. Jeśli lekarz uzna, że przyczyną zgłaszanych przez Was trudności nie jest ADHD to z pewnością dowiecie się o innych możliwych scenariuszach tego, z czego wynikają te trudności. Otrzymacie również informację co dokładnie możecie zrobić w celu poprawy odczuwanej satysfakcji z życia, poprawy jakości życia. Jeśli lekarz uzna, że pomocny może być kontakt z innymi specjalistami – również otrzymacie taką informację. Po przeprowadzeniu diagnostyki – niezależnie od jej wyniku – nie zostaniecie „odesłani z kwitkiem”, a wręcz przeciwnie – otrzymacie pełne wsparcie specjalisty oraz dokładną informację zwrotną co możecie i co powinniście zrobić dalej – krok po kroku. 

Jeśli chcecie umówić się na wizyt w ramach Pakietu Diagnostycznego Dorosłe ADHD to zapraszamy Was do kontaktu pod numerem 538 458 111 lub za pośrednictwem e-maila: kontakt@jasnapsychoterapia.pl