Jasna Psychoterapia

Psychoterapia indywidualna Warszawa

Długotrwałe problemy nie znikają, mimo że bliscy próbują pomóc? Poczucie bezradności i smutku, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i utrzymują się albo pogłębiają od dłuższego czasu? Te i inne czynniki mogą być sygnałem mówiącym o potrzebie poszukania specjalistycznego wsparcia. Psychoterapia indywidualna zaliczana jest do metod leczenia trudności i zaburzeń dotyczących ludzkiej psychiki.

Prowadzony przez nas w centrum Warszawy gabinet jest miejscem, w którym możemy zaproponować wsparcie w zakresie rozwiązania różnych trudności natury psychicznej. Odzyskanie równowagi we własnym życiu jest możliwe z pomocą specjalistów. Wymaga podjęcia określonych działań oraz pracy nad sobą.

Co to jest psychoterapia i jakie jej rodzaje się wyróżnia? Kiedy warto rozważyć skorzystanie z niej? Dlaczego w dobrej terapii ważna jest relacja z terapeutą?

Czym jest psychoterapia?

Zajmuje się ona leczeniem schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Rodzaje i metody psychoterapii indywidualnej dopasowuje się w zależności od problemu i stopnia jego nasilenia. Korzystając z różnych narzędzi, terapeuta może pomóc pacjentowi:

  • zidentyfikować źródło trudności, z jakimi się boryka,
  • wyeliminować albo nauczyć radzić sobie z ich przyczynami,
  • wyznaczyć cele terapeutyczne bądź życiowe.

Bez względu na rodzaj psychoterapii indywidualnej, w jej centrum zawsze powinien być pacjent i wszystko, co jest z nim związane. Dotyczy to uczuć, przeżyć, przemyśleń, nastawienia oraz sposobu, w jaki widzi samego siebie.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Do najpopularniejszych zalicza się m.in. terapię:

  • psychodynamiczną,
  • humanistyczną,
  • systemową,
  • poznawczo-behawioralną,
  • skoncentrowaną na rozwiązaniach

oraz psychoterapię Gestalt. Wszystkie te rodzaje łączy bezpośredni kontakt pacjenta i psychoterapeuty. Pierwszy z nich przeżywa trudności i decyduje się na podjęcie terapii indywidualnej. Drugi może ją zaproponować i stworzyć warunki do tego, aby dana osoba dokonała określonych zmian w swoich dotychczasowych postawach oraz przekonaniach, jak również w sposobie przeżywania czy relacjach. Dzięki temu możliwe jest zrodzenie się specyficznej relacji terapeutycznej między obiema powyższymi stronami. To jeden z elementów, jakimi powinna cechować się dobra psychoterapia.

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Pierwsze spotkania (konsultacje) polegają na uzgodnieniu celu i sposobu pracy terapeutycznej. Rodzaj indywidualnej terapii psychologicznej powinien być dostosowany do potrzeb pacjenta. Rozpoczyna ją wywiad przeprowadzony przez specjalistę w celu bliższego poznania życia danej osoby, jej psychiki oraz w jaki sposób powstawały destrukcyjne tendencje przyczyniające się do zgłaszanych problemów.

Również na tym samym etapie obie strony ustalają zasady dotyczące:

  • poufności,
  • ilości spotkań oraz sposobu ich odwoływania,
  • jak również płatności za nie.

Psychoterapia indywidualna w centrum psychologicznym w Warszawie w większości nurtów polega na sesjach odbywających się regularnie raz w tygodniu, a poprzedzają je zazwyczaj 1-2 konsultacje. Czas trwania jednego spotkania wynosi zazwyczaj 50 min.

Jak długo może trwać psychoterapia indywidualna?

Zależy to od kilku czynników. Na to, czy psychoterapia indywidualna potrwa kilka miesięcy, ponad rok albo kilka lat wpływ będą miały: rodzaj i natężenie problemów, w jakich wsparcia szuka pacjent, jak również jego oczekiwania w zakresie specjalistycznie pomocy. Kontrakt, który łączy go z psychoterapeutą, jest umową, która pozwala zaplanować przebieg leczenia. Określa się w nim jego cele oraz priorytety, a następnie zgodnie z wybranym nurtem i procedurami można podjąć proces w kierunku zmian.

Kiedy można rozważyć pójście na psychoterapię indywidualną?

Jest wiele czynników, które mogą wskazywać na to, że dana osoba potrzebuje zewnętrznego wsparcia w trudnościach, które ją przerastają. Na psychoterapię indywidualną – bez względu na jej rodzaj – zgłaszają się pacjenci, którzy m.in.:

  • ciągle się czymś zamartwiają lub mają poczucie bycia na krawędzi,
  • podejmują działania autodestrukcyjne, czyli nadmiernie piją, zażywają narkotyki lub środki psychoaktywne albo się samookaleczają,
  • przeżyli trudne sytuacje życiowe – np. żałobę po bliskiej osobie, wypadek, agresję fizyczną bądź psychiczną, gwałt, molestowanie,
  • cierpią na uzależnienia, fobie społeczne, natręctwa,
  • mają niską samoocenę, objawy depresji, myśli lub próby samobójcze,
  • nie radzą sobie w związkach lub innych relacjach,
  • obserwują u siebie trudności w kontrolowaniu emocji – tłumienie, wybuchy agresji albo częste zmiany nastroju.

Nierzadko z terapii indywidualnej w naszym gabinecie w centrum Warszawy korzystają również osoby, które są wypalone zawodowo lub nie potrafią sobie dać rady z problemami wychowawczymi dotyczącymi dzieci i nastolatków. Ten zakres wsparcia udzielany może być także tym, którzy chcą podjąć pracę nad sobą w celu samorozwoju albo radzenia sobie ze stresem itp.

Wszystkie rodzaje psychoterapii indywidualnej, jeśli pacjent na którykolwiek z nich się zdecyduje, polegają przede wszystkim na poszukiwaniu sposobów na to, aby poprawić jakość swojego życia. Ułatwić to może lepsze poznanie i zrozumienie siebie oraz poprawienie relacji z innymi.

UMÓW WIZYTĘ

Użyj naszej recepcji online. Wystarczy,
że klikniesz "Rezerwuj" poniżej:

REZERWUJ

Zadzwoń, nasza recepcja odpowie
na wszelkie Twoje pytania i umówi wizytę.

+48 538 458 111