Jasna Psychoterapia

Terapia dla par Warszawa

Silna, toksyczna zależność od siebie albo brak porozumienia, który zaburzył wzajemną relację? Problemy we wspólnym wychowaniu dzieci albo kryzys, który spowodował oziębłość emocjonalną lub seksualną? Jest wiele powodów wywołujących trudności w związku i gdy pojawia się perspektywa jego rozpadu, jednak warto spróbować go uratować. Pomóc w tym może terapia małżeńska lub dla par, jaką prowadzimy w Warszawie.

Gdy jest cień szansy i oboje partnerzy chcą spróbować popracować nad swoją relacją, spotkanie z terapeutą i rozpoczęcie psychoterapii może być dla nich początkiem nowego rozdziału w życiu.

Czym jest terapia małżeńska?

Zazwyczaj każdy związek w pewnym momencie dotyka kryzys. Czasami jest to kwestia kilku lat, a niekiedy kilkunastu. Prowadzona przez wyspecjalizowanego terapeutę psychoterapia par jest przede wszystkim wspólną pracą nad tym, aby nauczyć się ponownie wzajemnego słuchania, nienarzucania drugiej stronie własnego zdania czy zadbania o własne potrzeby, które do tej pory były skrywane przed parterem. Terapia małżeńska ma więc za zadanie uświadomić obu stronom powody, które doprowadziły do powstawania konfliktu oraz skłonić do przemyśleń i dyskusji. Nierzadko bowiem wiele osób nieświadomie lub nie całkiem świadomie powtarza w aktualnej relacji pewne wzorce bądź doświadczenia z domu rodzinnego czy poprzednich związków. Dotyczy to także sposobów radzenia sobie z problemami.

Terapeuta par prowadzący psychoterapię ma za zadanie m.in. pomóc im uzyskać nową perspektywę na trudności i ich źródła, czyli spojrzeć z dystansu na zachowanie własne i drugiej osoby.

Kiedy można skorzystać z terapii par?

Jeśli samodzielne starania o to, aby zażegnać kryzys w relacji, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub wciąż powtarzają się te same problemy między stronami, warto rozważyć wizytę u specjalistów.

Decyzja o tym, aby pójść na terapię dla par małżeńskich i innych często jest odwlekana z racji tego, że partnerzy wstydzą się, boją lub w ogóle nie chcą rozmawiać o swoich kłopotach z kimś obcym. Te obawy jednak są niepotrzebne, ponieważ terapeuta specjalizujący się w psychoterapii związków musi mieć odpowiednie przygotowanie do tego typu spotkań oraz wiedzieć, jak rozmawiać o trudnościach, z jakimi borykają się pacjenci.

Dlatego na terapię małżeńską lub poświęconą parom warto zgłosić się, gdy partnerzy:

 • chcą poprawić komunikację w związku,
 • mają poczucie, że oddalają się od siebie,
 • nie potrafią poradzić sobie z trudnościami w życiu seksualnym,
 • borykają się z kryzysem spowodowanym np. zdradą,
 • spędzają ze sobą coraz mniej czasu,
 • przestają odczuwać satysfakcję z bycia w związku,
 • zauważyli, że trudniej jest im angażować się w pogłębianie swojej więzi.

Czasami nieporozumieniem stają się także rozbieżności w podejściu do wychowywania dzieci albo to, że któryś z partnerów ma problem z separacją od rodziny, z jakiej pochodzi. Zarówno więc te, jak i inne kwestie można omówić podczas psychoterapii, którą prowadzimy w naszej poradni w Warszawie. Terapeuta par wspiera w zrozumieniu uczuć i potrzeb każdą z osób i stara się tak poprowadzić terapię, aby pogłębić relacje i wypracować rozwiązania, które będą satysfakcjonowały obie strony związku małżeńskiego lub partnerskiego.

Cele psychoterapii par

Jak w każdym tego rodzaju procesie i w tym praca ze specjalistą ma służyć osiągnięciu określonych celów. Będą one zawsze indywidualne dla każdej pary, która zdecyduje się na psychoterapię u naszego terapeuty. Partnerzy w czasie terapii małżeńskiej mogą dążyć do uzyskania takich rezultatów jak np.:

 • usprawnienie komunikacji między stronami związku,
 • otwartość mówienia o swoich myślach, uczuciach potrzebach, marzeniach, priorytetach itp.,
 • wypracowanie równowagi między sztywnymi lub zbyt płynnymi rolami, jakie przyjmują oni w swoim funkcjonowaniu – co z kolei pozwoli im na kontynuację starych aktywności lub otwarcie na nowe doświadczenia,
 • uświadomienie sobie prawa do bycia indywidualnością,
 • uzyskanie niezależności – np. od rodziny, z której się pochodzi,
 • zrozumienie źródeł zachowania każdej z osób.

Psychoterapia dla par małżeńskich i żyjących w związkach nieformalnych pozwala uzyskać świeże spojrzenie na wiele spraw i problemów. Gdy partnerom zależy na pozytywnym kształtowaniu relacji, chcą uporać się z ukrytymi urazami, wówczas mogą skorzystać z pomocy terapeuty i zapisać się na terapię małżeńską.

Psychoterapia dla par również poza gabinetem

Uczestnicy sesji powinni być świadomi tego, że proces poprawy relacji między nimi będzie odbywać się także poza wizytami w gabinecie specjalisty. Psychoterapia jest w wielkim stopniu osobistą pracą partnerów. Terapeuta zaleci zapewne jakieś „zadania domowe” do wykonania pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Terapia par małżeńskich i innych polega także na przenoszeniu atmosfery porozumienia do domu, jak również wspólnego działania, czyli np.:

 • wyjść – np. do restauracji, kina,
 • wyjazdów,
 • gotowania,
 • podejmowania decyzji.

Wszystkie te działania będą wspierać psychoterapię i przekładać się na osiągnięcie założonych celów.

To, jak długo potrwa terapia małżeńska, zależeć będzie m.in. od pracy i zaangażowania partnerów, jak i stopnia trudności, z jakimi się zmagają – genezy konfliktu i intensywności kryzysu. Może się również zdarzyć, że terapeuta z naszej poradni w Warszawie zasugeruje parze np. zmianę formy spotkań na sesje indywidualne.

UMÓW WIZYTĘ

Użyj naszej recepcji online. Wystarczy,
że klikniesz "Rezerwuj" poniżej:

REZERWUJ

Zadzwoń, nasza recepcja odpowie
na wszelkie Twoje pytania i umówi wizytę.

+48 538 458 111