Jasna Psychoterapia

Terapia psychologiczna Warszawa

Często zdarza się, że ktoś ma świadomość istnienia problemu w swoim życiu, jednak nie wie, skąd się wziął oraz nie umie sobie z nim samodzielnie poradzić. Taki stan trwa niekiedy nawet latami. Terapia psychologiczna (inaczej psychoterapia) w prywatnym gabinecie może pomóc w zdefiniowaniu i znalezieniu przyczyny trudności oraz wdrożyć działania naprawcze.

Prowadzone przez nas centrum psychologiczne w Warszawie jest miejscem, w którym zatrudniamy różnych specjalistów. Mogą oni podczas wizyt udzielić wsparcia w postaci np. porady w problematycznych sytuacjach, jak również w obszarze rozwoju osobistego. Zakres współpracy jest zawsze indywidualnie omawiany z pacjentem i zależy m.in. od jego oczekiwań.

Na czym polega terapia i ile trwa wizyta u psychologa w prywatnym gabinecie? Kiedy można z niej skorzystać i co jest jej celem? Czym różni się ona od udzielania porad?

Czym jest terapia psychologiczna?

Jest to metoda leczenia zaburzeń i trudności psychicznych. Psychoterapię w określonym nurcie prowadzą psychologowie lub psychoterapeuci w naszym centrum w Warszawie. Zakłada się, że jej celem jest przede wszystkim:

  • dążenie do wsparcia danej osoby w jej funkcjonowaniu w codziennym życiu,
  • zwiększenia skuteczności działania,
  • wspieranie w rozwoju osobistym.

Terapia nie polega jednak na udzielaniu porad.

Rodzaj psychoterapii specjalista dopasowuje do problemu, z którym zgłasza się na wizytę pacjent oraz do jego wieku. Prywatny gabinet psychologiczny to miejsce, w którym może ona być:

  • indywidualna – obejmuje ona osobistą pracę z terapeutą,
  • dla rodzin – wsparcie w tym przypadku nakierowane jest systemowo na wszystkich jej członków,
  • dla par – pomoc dotyczy osób, które na co dzień funkcjonują w związkach.

Ile trwa wizyta u psychologa w centrum psychologicznym? Z reguły realizowana terapia obejmuje 50 albo 60-minutowe spotkania z terapeutą w prywatnym gabinecie raz w tygodniu. Mają one formę rozmowy, podczas której pacjent przygląda się sobie oraz poszukuje alternatywnych sposobów na codzienne funkcjonowanie, myślenie i radzenie sobie w życiu.

W przeciwieństwie więc do udzielania porad przez psychologa psychoterapia jest już z założenia oddziaływaniem długoterminowym.

Jakie są etapy psychoterapii?

Ten proces wsparcia dzieli się na kilka etapów. Zanim na wizycie w gabinecie rozpocznie się terapia:

  • odbywają się konsultacje,
  • stawiana jest diagnoza,
  • zawarty zostaje kontrakt terapeutyczny.

Przebieg psychoterapii w prywatnym gabinecie zależy od podejścia, jakie zastosowuje psycholog. Jej nurt powinien być dopasowany do problemu pacjenta i jego specyfiki.

Terapię w centrum psychologicznym można podzielić na etapy:

  • początkowy – wówczas sesje mają się skupiać na wzmacnianiu motywacji do zmiany oraz na wcześniej zdefiniowanych przez daną osobę problemach i celach,
  • środkowy – to czas pracy pacjenta nad kolejnymi problemami i ich źródłami, a psycholog zachęca wówczas do samodzielnego wykorzystywania poznanych dotychczas strategii samopomocy,
  • ostatni – obejmuje podsumowanie całego leczenia oraz omówienie sposobu zapobiegania trudnościom i zaburzeniom.

Bez względu więc na wybór nurtu, jaki specjalista zastosuje, podczas wizyt w prywatnym centrum psychologicznym, terapia jest procesem, który zaczyna się od diagnozy, a kończy na wprowadzaniu zmian i zapobieganiu nawrotom problemów.

Ile trwa terapia psychologiczna?

Jest to zawsze kwestia indywidualna. To, ile trwa terapia w gabinecie, zależy m.in. od nurtu, w jakim pracuje psycholog z naszego centrum i zazwyczaj dzieli się ją na trzy kategorie:

  • krótkoterminową – najczęściej obejmuje okres 2-6 miesięcy, a korzystają z niej osoby, które przechodzą chwilowy kryzys związany z podjęciem trudnej decyzji albo przystosowaniem się do zmian w życiu,
  • średnioterminową – z reguły odbywa się od pół roku do roku,
  • długoterminową – może przeciągnąć się nawet do kilku lat, niekiedy bowiem nie ustala się terminu jej zakończenia.

Podczas wizyty pacjenta w prywatnym centrum psychologicznym w Warszawie psycholog przeprowadza najpierw wywiad, a na podstawie uzyskanych z niego informacji ma możliwość postawienia diagnozy. Określa też, ile wstępnie będzie trwał kontrakt oraz jakie będą etapy terapii.

Czym są porady psychologiczne?

Świadczy się je dla osób doświadczających kryzysu rozwojowego czy wszelkiego rodzaju życiowych trudności, aby im pomóc utrzymać zdrowie psychiczne. Jednak nie przybierają formuły psychoterapii – przede wszystkim porady psychologiczne w założeniu mają wzmacniać zasoby (mocne strony) osoby poszukującej wsparcia. Udzielane w prywatnym gabinecie przez psychologa przez specjalistę mogą pomóc w usuwaniu przeszkód na drodze do jej rozwoju, przezwyciężaniu zaburzeń czy deficytów. Zazwyczaj spotkania kończą się na kilku wizytach, podczas których identyfikuje się główny problem i poszukuje sposobów na jego rozwiązanie.

Porady psychologiczne w prywatnym centrum są więc inną formą wsparcia. Jak zatem dokonać wyboru odpowiedniej dla siebie?

Terapia czy porady psychologiczne?

Pierwszym etapem kontaktu ze specjalistą są konsultacje. Wizyty u psychologa lub psychoterapeuty w centrum psychologicznym trwają zazwyczaj ok. godziny i obejmują od jednej do trzech sesji. Po poznaniu problemu pacjenta, jego przyczyn i konsekwencji stawiana jest diagnoza. Spotkania w naszym prywatnym gabinecie w Warszawie mogą więc ograniczyć się tylko do porad lub polegać na opracowaniu planu pomocy i podjęcia terapii.

UMÓW WIZYTĘ

Użyj naszej recepcji online. Wystarczy,
że klikniesz "Rezerwuj" poniżej:

REZERWUJ

Zadzwoń, nasza recepcja odpowie
na wszelkie Twoje pytania i umówi wizytę.

+48 538 458 111