Mimo, że w dzisiejszych czasach psychoterapia cieszy się coraz większą popularnością, niestety ciągle dotykają jej krzywdzące przekonania, które odwodzą od niej niejedną osobę.
Problemy natury psychicznej niejednokrotnie kojarzone są z zaburzeniami psychicznymi, z czymś, czego powinnismy się wstydzić, a osoby dotkniętej tego typu problemem – bać.
Chcielibyśmy dziś wyjaśnić pewne kwestie, aby obraz psychoterapii i chęci, a niekiedy wręcz konieczności sięgnięcia po pomoc psychologa czy psychoterapeuty był adekwatny do tego, czym jest ona w rzeczywistości i czemu służy.
Psychoterapia jest absolutnie najlepszą formą zadbania o nasze zdrowie psychiczne, daje nam szanse na prowadzenie bardziej satysfakcjonującego życia; pomaga człowiekowi zbudować pewność siebie, co wpływa na budowanie dobrych relacji z innymi.
Psychoterapeuta nie doradza nam, ani tym bardziej na narzuca niczego. Jeśli stoimy przed podejściem ważnej decyzji, psychoterapeuta jest osobą, która towarzyszy człowiekowi i pomaga dojść do równowagi emocjonalnej, jednak wszelkie decyzje podejmuje człowiek samodzielnie i dobrowolnie.
Często spotykanym mitem jest, że dorośli powinni radzić sobie sami ze swoimi problemami. Niestety prawda jest zupełnie inna. Każdy z nas ma za sobą jakąś przeszłość. Wyszliśmy z jakiejś rodziny, która nas ukształtowała i nawet jeśli z pewnymi sprawami się zupełnie nie zgadzamy, to nie ma możliwości, aby te wspólne lata z nimi nie odbiły się na naszym aktualnym życiu i stanie ducha.
Osoba dorosła jest już osobą świadomą i jest to idealny moment, aby rozpocząć terapię. Psychoterapia jest po to, abyśmy poczuli, że możemy naprawdę łatwiej żyć. Że wystarczy zmienić swoje nastawienie, zrozumieć pewne mechanizmy, włożyć pracę nad samym sobą i sukces jest na wyciągnięcie ręki.
Ludzie uważają, że nie potrzeba chodzić do psychoterapeuty, skoro posiadamy przyjaciół, gotowych do wysłuchania nas i niesienia pomocy. Posiadanie przyjaciół jesz czymś wyjątkowym i ci, którzy ich mają – są szczęściarzami. Jednak nawet najlepszy przyjaciel nie jest w stanie zastąpić terapeuty z kilku powodów. Przede wszystkim reakcja terapeuty z pacjentem jest asymetryczna. Pacjent nie wie nic o swoim terapeucie i to on przychodzi do niego z problemem, otwiera się na niego. Psychoterapeuta w odróżnieniu od naszych przyjaciół ma ogromna wiedzę i wie, do robić, aby osoby, która się przed nim całkowicie otworzy, nie skrzywdzić. Psychoterapia to nie jest tylko luźna rozmowa o problemach.
To często długi proces pełen bardzo ciężkiej pracy, mierzenia się ze swoimi największymi demonami, największymi trudnościami. Terapeuta to serdeczny towarzysz w tej podróży.
Kolejne błędne przekonanie dotyczy samopoczucia bezpośrednio po spotkaniu z psychoterapeutą. Ludzie oczekują, że za każdym razem wychodząc z gabinetu będą czuli się wspaniale, że będzie wypływać z nich radość i spokój. Często tak właśnie jest, spotkania w większości przynoszą ukojenie. Jednak jeśli decydujesz się na terapię, to musisz pamiętać, że bywają tez takie spotkania, które przynoszą trudne emocje i są one nie mniej potrzebne, niż te pełne wewnętrznego spokoju.
Niemniej jednak te właśnie momenty w dłuższej perspektywie okazują się przełomowe, jeśli chodzi o proces dbania o nasze zdrowie psychiczne.
Dużo kontrowersji krąży wokół terapii, która odbywa się online. Niektórzy uważają, że taka forma pracy nie przynosi pożądanych efektów. Badania pokazują jednak, że ta forma online nie różni się w żaden sposób od spotkań odbywających się bezpośrednio w gabinecie, a wręcz w niektórych przypadkach niesie więcej pozytywnych skutków, choćby w sytuacjach, gdy osoba jest bardzo nieśmiała i posiada silny lęk przed kontaktem z drugim człowiekiem. Taka forma często usprawnia proces i pacjent szybciej potrafi się otworzyć.
Pamiętajcie, że uczęszczanie na terapię to nie jest wstyd. Wręcz przeciwnie. To najlepsza inwestycja w siebie. Badania potwierdzające ten fakt są jednoznaczne – psychoterapia znacznie poprawia jakość naszego życia i wpływa pozytywnie na budowanie naszej osobowości.
Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego dla nas terapeuty i sposobu pracy, który pozwoli nam uporać się najłatwiej z tym, co trudne.
Słowa kluczowe: psychoterapia, psychoterapia online, dla kogo psychoterapia, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychodynamiczna, terapia schematów